Wnętrza zabytkowych warszawskich kamienic Foksal 13/15 należących do Ghelamco zaprojektuje jeden z najbardziej znanych designerów luksusowych wnętrz – Eric Kuster.

Dwie kamienice zlokalizowane na ul. Foksal pod numerami 13 i 15 to chyba jedna z najbardziej wyczekiwanych rewitalizacji w Warszawie. Od 2004 roku nieruchomość należy do firmy Ghelamco. Długi proces uzgodnień konserwatorskich trwał latami. Prace w końcu ruszyły.

Do zaprojektowania wnętrz inwestor zaprosił holenderskiego projektanta Erica Kustera, tworzącego pod marką Metropolitan Luxury. Eric nie tylko projektuje wnętrza, ale i pojedyncze meble. Współpracuje ze światowymi inwestorami, deweloperami. O projekcie przy  Foksal  sam mówi: „Projektując aranżacje wnętrz Foksal 13/15 inspirowałem się bogatą historią i piękną eklektyczną architekturą kamienic w których powstają. W tym projekcie można dostrzec ponadczasową europejską elegancję połączoną z wysmakowanym, współczesnym designem, który odzwierciedla ducha naszych czasów”.

– Przywracamy do świetności dwa niezwykle cenne zabytki Warszawy, w których, tak jak dawniej, znajdą się apartamenty o pałacowych wnętrzach. Ogromną wagę przywiązujemy do najdrobniejszych detali, które w przypadku tego projektu są niezwykle istotne i czynią go wyjątkowym. To będzie inwestycja dla koneserów pięknej i szlachetnej architektury, a także najbardziej prestiżowy adres w Polsce” – zapowiada Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Ul. Foksal zasługuje na przynajmniej część naszej uwagi. Historia tego miejsca sięga XVIII w. kiedy tereny zajmowane przez dzisiejszą ulicę Foksal należały do rodziny Czapskich. Rodzina Czapskich sprzedawała swoje ziemie i od tamtej pory wielokrotnie zmieniał się właściciel. W 1776 roku urządzono tu miejsce rozrywki dla zamożnych warszawiaków i nazwano „Vauxhall”. Vauxhall to nazwa londyńskiej dzielnicy oraz umieszczonych w niej ogrodów. W Polskich foksalowych ogrodach można było spędzić radośnie czas podziwiając kunszt ówczesnych architektów krajobrazu, zabawić się podczas przeróżnych wydarzeń kulturalnych. W specjalnie przygotowanych miejscach wybitni kucharze nęcili gości pięknymi zapachami, a wystrój pomagał dostrzec piękno każdej z czterech pór roku. Ulica Foksal z każdym dniem, miesiącem, latem nabywała coraz to bardziej arystokratycznego charakteru. Ludzie najwyższych sfer i prestiżowy przedsiębiorcy z czasem zajmowali kolejne metry Foxalu. Sam Konstanty Zamoyski przeniósł tu swój pałac. Zabudowania przetrwały nie tylko tak długi czas, ale też wojny, powstania, bitwy.

W dwóch kamienicach ma powstać 55 apartamentów. Na parterze kamienic znajdą się prestiżowe butiki. Wyróżnikiem projektu są zachowane oryginalne XIX-wieczne detale takie jak: supraporty i portale na klatce schodowej, biały marmur, okucia z neobarokowymi motywami z puttami, zdobione fasetami, listwami oraz  rozetami sufity. Inwestor planuje odrestaurowanie podłóg wyłożonych parkietami o kilkudziesięciu wzorach, z różnych gatunków drewna. Wystrój wnętrz podkreśli charakter tego miejsca i okolicy, w której się znajduje. Nad pieczołowitym odtworzeniem zabytkowej tkanki czuwa pracownia Anny Rostkowskiej.

Zakończenie inwestycji planowane jest na sierpień 2019 r. Nad całością realizacji czuwa także trzecie biuro projektowe – pójności na styku starego i nowego pilnuje bowiem Sud Architectes.

Jak będą wyglądać luksusowe wnętrza przekonać się można oglądając inne projekty zrealizowane przez Kustera.

http://www.erickuster.com/projects/residential