Kiedyś było to miejsce przeznaczone dla najgroźniejszych zbrodniarzy. Dziś za umieszczenie w tym budynku zapłaci się nawet 300 euro za noc. Het Arresthius przez prawie 200 lat było uznawane za jedno z najcięższych więzień w Holandii, dziś powstał tu luksusowy hotel.

Więzienie Het Arresthius otwarto w 1862 r. i szybko zostało uznane za jedno z najcięższych zakładów karnych w Holandii. Na przełomie XX i XXI wieku zamknięto ośrodek. W 2006 roku władze miasta zorganizowały konkurs na przebudowę więzienia, który wygrali architekci z Engelman Architekten BV. Zadecydowano, aby powstał tu hotel. Zamieniono 105 więziennych kwater na 40 pokoi hotelowych o różnych powierzchniach. Powstało tu 24 standardowe apartamenty, 12 o podwyższonym standardzie i 4 luksusowe lokale. Dodatkowymi atrakcjami dla gości są: sauna, siłownia, ogród ziołowy.

Holandia nie jest pierwszym krajem, który wykorzystał budynek starego więzienia do stworzenia luksusowego miejsca. Na całym świecie możemy znaleźć przykłady podobnych projektów: Hotel Malmaison w Wielkiej Brytanii, Katajanokka w Helsinkach, Hostel Celica na Słowenii, Alcatraz Hotel w Niemczech, Ottawa Jail Hostel w Kanadzie i wiele innych. W Polsce także nie brakuje odważnych inwestorów, którzy chcą iść w tym kierunku. Realizację hotelu w więzieniu rozważa Grupa Arche, jej prezes mówił o tym wiosną tego roku.

Projekt zdobył kilka prestiżowych nagród:

  1. Winner US Building of the Year 2012 South Region,
  2. Winner of the Venuez Hospitality & Style Awards in the category Best Hotel Chain Design 2011,
  3. Winner FIABCI National Prix d’Excellence Awards The Netherlands 2013, in the category Hotel,
  4. Nominated for the European Union Prize for Contemporary Architecture Mies van der Rohe Award 2013

 

Więcej foto: http://www.engelmanarchitecten.nl/nl/projecten/het-arresthuis/